Total Pageviews

Tuesday, May 29, 2012

DŁUGI WEEKEND I GRILLOWANIE:)

Ostatni poniedziałek maja od ponad stu lat jest w Ameryce Dniem Pamięci Narodowej. Pierwotnie ustanowiony jako dzień modlitw za ofiary wojny secesyjnej, obecnie jest świętem pamięci o wszystkich poległych za ojczyznę. Podczas wczorajszych obchodów w Waszyngtonie rozpoczęto proces beatyfikacyjny wojskowego kapelana, który zginął w Wietnamie.

Choć Memorial Day, czyli Święto Pamięci Narodowej nie jest obowiązującym świętem w kalendarzu liturgicznym Kościoła amerykańskiego, to dla katolików jest to dzień modlitwy za zmarłych weteranów. Na cmentarzach w całych Stanach Zjednoczonych odprawiane są eucharystie pod przewodnictwem biskupów diecezjalnych.

W Bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, każdego roku w poniedziałek poprzedzający święto, odprawiana jest msza z udziałem przedstawicieli ogólnokrajowych organizacji kombatanckich.

Podczas tegorocznej uroczystości, w której uczestniczyło przeszło 1500 osób ogłoszono, za zgodą Stolicy Apostolskiej, rozpoczęcie procesu informacyjnego prowadzącego do kanonizacji Sługi Bożego ojca Wincentego Roberta Capodanno, kapelana wojsk amerykańskich, który zginął na polu walki podczas wojny w Wietnamie.

Oprócz wymowy patriotycznej i religijnej Memorial Day jest także świętem rodzinnym, poświęconym odpoczynkowi, wyjazdom za miasto, piknikom, jak również stanowi nieformalne rozpoczęcie sezonu letniego w Stanach Zjednoczonych.

No comments:

Post a Comment