Total Pageviews

Tuesday, November 20, 2012

THANKS GIVING

Pytaliście się mnie ostatnio czy obchodzę to święto a jeżeli tak to jak czy coś zmieniłam, czy robię coś po swojemu i ogólnie jak to wygląda.
Najpierw trzeba by było na pisać historie powstania tego pięknego święta :)

Historia
                                                                            


Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, byli członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego. Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym. Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia, tzw. Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki. Tylko około jedna trzecia odbywających podróż na pokładzie "Mayflower" była Separatystami, pozostali zostali wynajęci dla zabezpieczenia interesów firmy.
Pielgrzymi wylądowali na Skale Plymouth 11 grudnia 1620 roku. Po pierwszej ostrej zimie, do początku kolejnej jesieni zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na "Mayflower". Ale ponieważ żniwa 1621 roku były obfite, koloniści postanowili uczcić to świętem wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów  (ang. Wampanoag), którzy wraz z wodzem Massasoitem pomogli im przetrwać pierwszy rok.

Mi najbardziej podoba się to, że jest to święto bardzo rodzinne( i z tego co zauważyłam jest to ważniejsze święto niż Boże Narodzenie).
Dziękuje się w tym dniu za wszystko to co spotkało Cię dobrego w danym roku. Wszyscy trzymają się za ręce i każdy po kolei dziękuje za swoje dobre chwile w roku :) jest to dzień wolny od pracy :)
Typowe menu to:
oczywiście nadziewany indyk 
dynia na różne sposoby
sos żurawinowy 
ciasto marchewkowe albo z dyni
ziemniaki słodkie lub białe
kukurydza
i tak właśnie jemy nic nie zmieniłam w tym menu :)
Lubie bardzo też to święto bo zawsze będzie mi się miło kojarzyło bo w zeszłym roku dzień przed tym świętem pobraliśmy się.
Jest to ruchome święto więc w tym roku naszą rocznice ślubu będziemy obchodzić na drugi dzień :) 
A teraz zapraszam was do obejrzenia zdjęć z zeszłego roku :)


2 comments:

  1. mnam mnim
    zapraszam do siebie

    ReplyDelete
  2. jeej stół wygląda przepięknie:) masz rękę do dekorowania:)

    ReplyDelete